Krby se zpravidla staví jako interiérový doplněk, umožňující podhled do plápolajícího ohně. Krb plní funkci záložního zdroje tepla, v případě výpadku dodávky eletrického proudu nebo plynu. Za určitých podmínek můžeme krbem vytápět celý rodinný dům. Jelikož dnešní moderní stavby RD mají nízkou tepelnou ztrátu doporučujeme akumulačně sálavé krby, které vytápěný prostor nepřetápí, nevysušují a svým sáláním vytváří příjemnou atmosféru. Teplo uložené do akumulační konstrukce krbu dokáže prodloužit dobu topení.

Teplovzdušné krby (konvenční krby)

Řez teplovzdušným krbem

Teplovzdušné krby vlastně fungují na principu proudění, neboli konvekce vzduchu. Ten vstupuje spodní mřížkou do komory krbu, ohřívá se o rozpálené kovové tělo krbové vložky a vystupuje horní ventilační mřížkou zpět do místnosti. Po odevzdání tepelné energie do stěnových a stropních konstrukcí začíná ochlazený vzduch klesat a vrací se do komory krbu opět spodní ventilační mřížkou.

Právě proudění horkého vzduchu má za následek vrstvení tepla do různých výškových zón. Na rozdíl od sálavých staveb si vlastně teplovzdušným krbem ohřívám horní vrstvy v místnosti a chladím spodní vrstvy v místnosti. Je třeba myslet také na fakt, že v komoře krbu se na kovové krbové vložce přepaluje prach. Ten poté společně s ohřátým vzduchem vstupuje do místnosti. Touto vlastností se stávají teplovzdušné krby nevhodné pro alergiky!

Akumulační krby

Řez akumulačním krbem

Akumulační krb se od teplovzdušného krbu liší nejen způsobem předávání tepla, ale také způsobem přikládání. Do akumulačního krbu se přikládají tři po sobě jdoucí doporučené dávky paliva. Během této doby má uživatel zajištěn pohled do plamenů. Díky své konstrukci krb na akumuluje část vytvořené tepelné energie, kterou postupně vysálá do vytápěného prostoru. Akumulačních krb je dimenzován na časový interval topení 8 hod.

Krby s teplovodním výměníkem pro ohřev vody

Řez teplovodním krbem

Teplovodní krby dokáží určitou část tepelné energie předat přes teplovodní výměník do vody potažmo do akumulační nádrže. Energii z nádrže je možné využít nejen pro vytápění radiátory či podlahovým vytápěním, ale také pro ohřev teplé vody pro běžné používání. Nejvhodnější varianta teplovodního krbu je s přikládáním z technické místnosti. 

Krby s krbovou vložkou na plyn

Plynové krby jsou optimálním řešením pro zákazníky vyhledávající komfort a téměř bezobslužné ovládání krbu. Krb můžete zapálit z pohodlí svého křesla pomocí dálkového ovladače a užívat si veškeré výhody hoření s dokonalou podívanou na plameny. Chcete-li plameny menší, nebo snížit množství tepla? Není problém. Stačí zmáčknout příslušné tlačítko a krb reaguje okamžitě. Je libo naopak rychlý nástup tepelné energie? Zmáčknete tlačítko jiné a reakce je okamžitá.